środa, 17 marca 2010

Śladami Zaruskiego

Rok temu wymyśliliśmy, że spróbujemy powtórzyć to, co zrobił Mariusz Zaruski (twórca i pierwszy naczelnik TOPRu)z Józefem Borkowskim w kwietniu 1907 roku. Przeszli na nartach z Zakopanego przez Dolinę Gąsienicową na przełęcz Zawrat, skąd zjechali do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tam zanocowali w pierwszym prymitywnym schronie - zamkniętym wówczas, ze względu na wielkie śniegi. Następnego dnia weszli na Kozi Wierch, skąd zjechali i przeszli przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka. Schronisko było zamknięte więc zanocowali w budce dróżnika w Roztoce. Trzeci dzień to powrót do Zakopanego przez szczyt Gęsiej Szyi. Ta wyprawa zapisała się w historii polskiego narciarstwa jako pierwsze wysokogórskie przejście Tatr zrobione przy użyciu nart. Obecnie tura ta nie jest niczym nadzwyczajnym dla wprawnego skialpinisty dysponującego współczesnym sprzętem. Zjazd z Zawratu ma w najstromszym miejscu 33 stopnie pochyłości, zaś Kozi Wierch 35. Dla porównania Kasprowy, to najwyżej 32 stopnie. Tak więc za kilka dni ruszamy śladami Zaruskiego na na naszych starych nartach i w ubraniach podobnych do tych, którymi dysponowali narciarze 100 lat temu. Czy chociaż trochę poczujemy to, co oni przeżywali? Czy przyzwyczajeni do membranowych ubrań i doskonałych technologicznie nart nadrobimy samym sobą braki? Przez ostatni rok przygotowywaliśmy się jeżdżąc na drewniakach kiedy się tylko dało (dzisiaj też), a co najważniejsze oswajaliśmy się psychicznie z zadaniem, którego się podjęliśmy. Wiele zależy od warunków jakie zastaniemy w górach. Jednego dnia pokonanie pewnej trasy może być przyjemną , leniwą wycieczką, a innym razem może okazać się niewyobrażalnie trudnym zadaniem. Tak bywa w wysokich górach, które pomimo, że milczą, to i tak mają najwięcej do powiedzenia.

3 komentarze:

  1. czekam z niecierpliwością na relacje w tej niesamowitej wyprawy...i doczekać się nie mogę. Trzymam kciuki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już biorę się za pisanie. Te trzy dni w Tatrach były inne niż wszystkie dotychczas...

    OdpowiedzUsuń
  3. Nowoczesny portal ogłoszeniowy Radom Lokalne - Ogłoszenia Radom
    przeznaczony dla mieszkańców miejscowości Radomia i okolic. W tym serwisie znajdziesz to czego potrzebujesz i dodasz ogłoszenie by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy lub zaoferować usługi swojej firmy. Serwis Radom Lokalne jest przyjazny dla użytkowników z Radomia, umożliwia łatwe i szybkie dodawanie darmowych lub płatnych ogłoszenia drobnych oraz reklam. Wszystko podzielone na właściwe kategorie, takie jak: praca Radom, usługi, motoryzacja, nieruchomości, mieszkania Radom, noclegi, antyki, ogród i dom oraz wiele innych. Ogłoszenia Radom to serwis utworzony zarówno dla indywidualnych użytkowników z Radomia jak i dla firm z powiatu Radomskiego. Aby wstawić nowe ogłoszenie wystarczy uzupełnić formularz w serwisie i potwierdzić dodanie darmowego ogłoszenia. Serwis Radom Lokalne
    - Ogłoszenia Radom jest czytelny i przejrzysty dla użytkownika. Już teraz zachęcamy mieszkańców i zainteresowanych z miasta Radom do korzystania z serwisu ogłoszeń drobnych Radom Lokalne.

    OdpowiedzUsuń